نگارخانه شاهنامه_ گفتگو( نگار جمشیذنژاد) : سیمون آیوازیان در سوم تیرماه ۱۳۲۳ خورشیدی در بندر انزلی زاده شد. نقاشی، موسیقی و عکاسی را به گونه‌ی خودآموز از کودکی آغاز کرد و از سال ۱۳۳۶ به عکاسی پرداخت. با پایان دوره‌ی دبیرستان وارد رشته معماری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و پس از پایان دوره دانشگاهی به عنوان هموند (:عضو) هیات علمی به استخدام دانشگاه تهران در آمد، پس از چند سال تدریس برای ادامه‌ی تحصیل به فرانسه رفت و مدرک دکترای خود را در رشته معماری و باستان‌شناسی از دانشگاه سوربون پاریس دریافت کرد. وی سپس در دانشگاه تهران به تدریس رشته‌ی معماری و در کنار آن، عکاسی و موسیقی پرداخت و بالاخره پس از گذراندن مدارج علمی جایگاه استادی را به دست آورد.

آیوازیان جایزه‌ی نخست، بهترین عکس معماری ابنیه تاریخی از وزارت فرهنگ و هنر را در سال ۱۳۵۳ خورشیدی از آنِ خود کرد. در سال ۱۳۵۸ کتاب او که ترجمه و تالیفی است از گونه ی نگرش به مبانی معماری در باخترزمین (:غرب) و سنجش (:مقایسه) آن با خاورزمین (:شرق)، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از هفت کتاب برگزیده‌ی سال ۱۳۸۳ معرفی و جایزه و سپاسنامه دریافت کرد.

او همچنین در سال ۱۳۸۴ خورشیدی، چنگ زرین جشنواره‌ی فجر را در زمینه‌ی خنیاگری (:موسیقی) دریافت کرد.

از این هنرمند تا کنون چندین نمایشگاه‌ انفرادی و گروهی در زمینه‌ی آبرنگ و عکاسی برگزار شده است. وی یکی از داوران دومین جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه است که به گونه‌ی دوسالانه از سوی باشگاه شاهنامه‌پژوهان، هفته‌نامه‌ی امرداد و باشگاه نقالان برگزار می‌شود.

سیمون آیوازیان در گفت‌وگو با امرداد درباره‌ی پیوند عکاسی با دیگر هنرها به‌ویژه ادبیات گفت: با توجه به مبانی نظری هنر، همه‌ی هنرها جنبه‌های مشترکی دارند. اگر وارد جزییات شویم بحث گسترده‌ای است و در این زمان نمی‌گنجد. به باور من ادبیات در پیوند با دیگر هنرها در بالاترین جایگاه قرار دارد. از آنجا که جنبه‌ی روایت ‌و گزارش‌گری عکاسی توانمندتر از جنبه‌ی هنری آن است به راحتی می‌توان کاربری آن را در توصیف و نمایاندن هر نوع مبحث ادبی جستجو کرد . این کاربری به‌ویژه در سروده‌های اساتیری نمود بیشتری دارد.

وی درباره‌ی موضوعات دومین جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه افزود: از آنجا که شاهنامه‌ی فردوسی یک مجموعه‌ی اساتیری، تاریخی و فرهنگی است هر کسی به فراخور آشنایی با موضوع‌های مطرح شده در فراخوان ممکن است با یکی از جنبه‌های یاد شده ارتباط بر قرار کنند. موضوع‌های گوناگونی مطرح شده است و از دید من هرکدام از آن‌ها به فراخور نگرش برای ارایه‌ی عکس می‌تواند جالب باشد.

این استاد دانشگاه و داور دومین جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه در پاسخ به این پرسش که اگر از شرکت کنندگان در جشنواره بودید چه موضوعی را برای شرکت برمی‌گزیدید، گفت: از آنجاکه من فردوسی را آفرینشگر (:خالق) و شناساننده‌ی (:‌معرف) یک اثر استوره‌ا‌یِ ارزشمند می‌دانم اگر به عنوان یک عکاس در جشنواره شرکت می‌کردم چون برای من بخش اسطوره‌ای شاهنامه اهمیت زیادی دارد، در پرداختن به جنبه‌ی اساتیری شاهنامه متمرکز می‌شدم تا بهتر بتوانم ارزش آن‌را به نمایش بگذارم.

یادآوری می‌شود دومین دوره‌ی جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه با آرمان ارج نهادن و پاسداشت جایگاه بلند حکیم سخن فردوسی و شاهکار بی‌مانندش شاهنامه و تاثیر جلوه‌های زیبای شاهنامه و نمود شاهنامه در در زندگی ایرانیان و پارسی زبانان در گستره ایران بزرگ فرهنگی، همچنین نگاه به شاهنامه و تاثیرات آن از طریق دوریبن‌های عکاسی و پیوند میان شاهنامه، ادبیات و هنرعکاسی هر دو سال یک‌بار ازسوی باشگاه شاهنامه‌پژوهان، هفته نامه‌ی امرداد و باشگاه نقالان به دبیری کورش جوادی برگزارمی‌شود. دور دوم این جشنواره با داوری، افشین بختیار، سیمون آیوازیان، علی میراسماعیلی، کتایون قدس‌راد و سوده حاجی‌کرم و با همکاری موزه‌ی شاهنامه و اسطوره‌ی قزوین همراه است.

آگاهی‎رسانی جشنواره و اطلاعات بیشتر در سایت جشنواره: www.shahnamehnegarkhane.ir

و تارنماهای:

Www.shahnamehpajohan.ir

Www.amordadnews.com

www.bnaghal.ir

ایمیل جشنواره:

Shahnameh.negarkhane@gmail.com

روابط عمومی جشنواره:

۰۹۳۳۸۵۷۱۵۰۱

نشانی دبیرخانه: خیابان کریم‌خان زند ، نرسیده به میدان هفت تیر، خیابان خردمند شمالی، کوچه‌ی شهید اعرابی (۳)، شماره ۴، زنگ سوم

لینک خبر در تارنمای جشنواره: http://shahnamehnegarkhane.ir/2018/04/21/ فراخوان-دومین-جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه

2 دیدگاه در “سیمون آیوازیان: اگر یکی از شرکت کنندگان در جشنواره بودم به جنبه‌ی اساطیری شاهنامه متمرکز می‌شدم تا بهتر بتوانم ارزش آن‌را به نمایش بگذارم

  1. سلام. من موضوعات این جشنواره برا عکاسی رو نفهمیدم. اصن جایی در سایت نوشته نیست!!! آیا موضوعی نداره برا عکاسی فقط مربوط به شاهنامه باشه؟؟ لطفا تو میل پاسخ بدید.

    1. درود برشما
      در متن فراخوان دور دوم که در تارنمای جشنواره و دیگر رسانه ها آمده به روشنی موضوعات جشنواره آمده است . شاد و تندرست باشید

      http://shahnamehnegarkhane.ir/2018/04/21/%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%b4%d8%a7%d9%87%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *