همزمان با برگزاری جشنواره عکس شاهنامه؛ کتاب نگارخانه شاهنامه چاپ می شود
کتاب نگارخانه شاهنامه که منتخبی از عکس برگزیده نخستین جشنواره عکس شاهنامه چاپ خواهدشد.
آناهید نیوز- نخستین جشنواره عکس شاهنامه با محوریت قرار دادن موضوعات مختلف شاهنامه و فردوسی در مهرماه برگزار می شود و شرکت کنندگان این جشنواره که در بخش های مختلف برگزار می شود می توانند تا ۲۵ اردیبهشت ماه همزمان باروز بزرگداشت فردوسی عکس های خود را به دبیرخانه دائمی جشنواره ارسال کنند.

(سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه) نشست خبری این جشنواره با حضور داوران برگزار شد.
“سیمین حقی”، با اشاره به نگاه معنوی‌ای که پشتوانه‌ این جشنواره است گفت: این جشنواره‌ نماد و نشانی از حرکت بیش‌از هزار ساله‌ شاهنامه ‌و تلاش و کار پیوسته‌ فردوسی در نگاه‌داشتن فرهنگ و حرکت آن در دل تاریخ است.
در همین راستا برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها تداوم این حرکت و باز شدن راه‌های تازه در رهوار کردن وساده کردن ا‌نتقال این فرهنگ برای آیندگان است.
ابراهیم سیسان از داوران جشنواره در پاسخ به پرسشی درباره آرمان و چگونگی نمود شاهنامه در این جشنواره عنوان کرد که عکس یکی از راه‌های پیوند میان محتوا و دید همگانی است و این پیوند در برجسته کردن نقش شاهنامه و نمود آن در زندگی ایرانیان نقش خوبی دارد. وی همچنین گفت: محوریت این جشنواره شاهنامه است اما شرکت‌کنندگان در ارایه سبک آزاد هستند و از این رو ما در این جشنواره شاهد نمایش گرایش‌های گوناگون عکاسی هستیم.
سیستان در پاسخ به این پرسش که چرا فاصله ی زمانی میان داوری و برگزاری جشنواره طولانی است گفت: مهلت فرستادن عکس تا ۲۵ اردیبهشت است و پس از آن عکس‌ها تا ۱۰ تیرماه‌ توسط داوران گزینش و داوری می‌شوند و زمان برگزاری جشنواره ۱۰ مهرماه ۱۳۹۵ خواهد بود. روند این فاصله زمانی این است که عکس‌ها باید پس از سامان‌دهی و کد شدن، برای چاپ در کتاب، مراحل فنی از جمله انتخاب عکس‌ها، صفحه‌چینی و کسب مجوز را طی کند که گذراندن این مراحل نیازمند زمان است.

مژگان طریقی از دیگر داوران این جشنواره درباره این جشنواره گفت ما در آغاز راه هستیم و نخستین دوره این جشنواره ممکن است استقبال چشمگیری نداشته باشد اما پس از برگزاری بازخورد آن در سال‌های بعد نمایان خواهد شد به ویژه چاپ عکس‌ها در کتاب ویژه جشنواره، انگیزه خوبی برای عکاسان برای شرکت در این جشنواره در سال‌های بعد ایجاد خواهد کرد.
سعید کیانی داور جشنواره هم با اشاره به تجربه زیستی مردم ایران با شاهنامه گفت: هرچه بیش‌تر در زندگی، فعالیت‌ها و رخدادهای در پیوند با شاهنامه نفوذ کنیم دایره‌پردازی گسترده‌تری خواهیم داشت و فارغ از جشنواره با کارهای درخور ارایه‌تری روبه رو خواهیم شد.
وی درباره داوری عکس‌ها افزود: عکسای دریافت شده جداگانه در بخش حرفه‌ای و اماتور داوری نمی‌شود و ما در داوری کیفیت مفهومی‌را در نظر می‌گیریم و این کار اجازه‌ و فرصت دیده شدن را به همه می‌دهد. عباس عرب‌زاده از داوران جشنواره با بیان این مطلب که، اگر چه بنای آرامگاه فردوسی یک اثر شکوهمند هنری است اما امیدوارم حجم زیادی از عکس‌های ارسالی از این بنا نباشد و از زوایای گوناگون به نمادهای شاهنامه‌ای از جمله نقاشی‌های قهوه خوانی، زورخانه‌ها، تندیس‌سازان از مجسمه‌های فردوسی، چهره‌های فرهنگی و هنری در که در زمینه شاهنامه فعالیت می‌کنند، نقاشی‌های دیواری در پیوند با موضوع، نقالی و پرده‌خوانی پرداخته شود.

سوده حاجی‌کرم داور جشنواره عکس در پاسخ به این پرسش‌که برای بیش‌تر دیده شدن عکس‌های جشنواره چه ایده‌هایی دارید گفت: ما برای این جشنواره برنامه بلند مدت داریم و قرار است در سال‌های بعد هم برگزاری این جشنواره را داشته باشیم.
با توجه به این‌که امسال نخستین سال برگزاری است کمی‌ها و کاستی‌هایی وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم جشنواره را از این پس قوی‌تر برگزار کنیم . آرمان ما تنها گردآوری یک کتاب نیست. دنیای امروز دنیای تصویر است و از این رو تلاش داریم از این مجموعه بهره‌های بهتری ببریم و کارهای بزرگتری انجام دهیم.
کورش جوادی دبیر باشگاه شاهنامه پژوهان و از برگزار کنندگان جشنواره درباره کتاب «نگارخانه شاهنامه» گفت: این کتاب به صورت نفیس، بدون متن و تنها با توضیح کوتاهی از عکس و نام عکاس چاپ و به برگزیدگان جشنواره، که عکس آن‌ها در این کتاب چاپ شود، اهدا می‌شود و تعداد عکس‌های چاپ شده در این کتاب به تعداد عکس‌های برگزیده از سوی داوران بستگی دارد.
یادآورمی شود، آناهید نیوز حامی رسانه ای نخستین جشنواره ملی عکس شاهنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *