نشست خبری جشنواره‌ی عکس شاهنامه برگزار شد
خبرنگار امرداد _ نگار جمشیدنژاد :
نشست خبری نخستین جشنواره‌ی دوسالانه‌ی عکس شاهنامه با باشندگی برگزارکنندگان، داوران و خبرنگاران رسانه‌های گوناگون از جمله، ایلنا، ایبنا، آناهید نیوز و امرداد برگزار شد.
به گزارش امرداد، سیمین حقی گرداننده‌ی نشست، با اشاره به نگاه معنوی و مینوی که پشتوانه‌ی این جشنواره است گفت: این جشنواره‌ نماد و نشانی از حرکت بیش از هزار ساله‌ی شاهنامه و تلاش و کار پیوسته‌ی فردوسی در نگاه‌داشتن فرهنگ و حرکت آن در دل تاریخ است. در همین راستا برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها شوند تداوم این حرکت و باز شدن راه‌های تازه در رهوار کردن وساده کردن انتقال این فرهنگ برای آیندگان است.
مژگان طریقی از داوران این جشنواره درباره‌ی این جشنواره گفت ما در آغاز راه هستیم و نخستین دوره‌ی این جشنواره ممکن است استقبال چشمگیری نداشته باشد اما پس از برگزاری بازخورد آن در سال‌های بعد نمایان خواهد شد به ویژه چاپ عکس‌ها در کتاب ویژه‌ی جشنواره، انگیزه‌ی خوبی برای عکاسان برای شرکت در این جشنواره در سال‌های بعد ایجاد خواهد کرد.
سعید کیایی داور جشنواره هم با اشاره به تجربه‌ی زیستی مردم ایران با شاهنامه گفت: هرچه بیش‌تر در زندگی، فعالیت‌ها و رخدادهای در پیوند با شاهنامه نفوذ کنیم دایره‌پردازی گسترده‌تری خواهیم داشت و فارغ از جشنواره با کارهای درخور ارایه‌تری روبه رو خواهیم شد. وی درباره‌ی داوری عکس‌ها افزود: عکسای دریافت شده جداگانه در بخش حرفه‌ای و اماتور داوری نمی‌شود و ما در داوری کیفیت مفهومی را در نظر می‌گیریم و این کار اجازه‌ و فرصت دیده شدن را به همه می‌دهد.
عباس عرب‌زاده از داوران جشنواره با بیان این مطلب که، اگر چه بنای آرامگاه فردوسی یک اثر شکوهمند هنری است اما امیدوارم حجم زیادی از عکس‌های ارسالی از این بنا نباشد و از زوایای گوناگون به نمادهای شاهنامه‌ای از جمله نقاشی‌های قهوه خوانی، زورخانه‌ها ، تندیس‌سازان از مجسمه‌های فردوسی، چهره‌های فرهنگی و هنری در که در زمینه‌ی شاهنامه فعالیت می‌کنند، نقاشی‌های دیواری در پیوند با موضوع، نقالی و پرده‌خوانی پرداخته شود.
سوده حاجی‌کرم داور جشنواره عکس در پاسخ به این پرسش‌که برای بیش‌تر دیده شدن عکس‌های جشنواره چه ایده‌هایی دارید گفت: ما برای این جشنواره برنامه بلند مدت داریم و قرار است در سال‌های بعد هم برگزاری این جشنواره را داشته باشیم. با توجه به این‌که امسال نخستین سال برگزاری است کمی‌ها و کاستی‌هایی وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم جشنواره را از این پس قوی‌تر برگزار کنیم . آرمان ما تنها گردآوری یک کتاب نیست. دنیای امروز دنیای تصویر است و از این رو تلاش داریم از این مجموعه بهره‌های بهتری ببریم و کارهای بزرگتری انجام دهیم.
کورش جوادی دبیر باشگاه شاهنامه پژوهان و از برگزار کنندگان جشنواره درباره‌ی کتاب «نگارخانه‌ی شاهنامه» و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا گفت: این کتاب به صورت نفیس، بدون متن و تنها با توضیح کوتاهی از عکس و نام عکاس چاپ و به برگزیدگان جشنواره، که عکس آن‌ها در این کتاب چاپ شود، اهدا می‌شود و تعداد عکس‌های چاپ شده در این کتاب به تعداد عکس‌های برگزیده از سوی داوران بستگی دارد.
نخستین جشنواره‌ی دوسالانه‌ی عکس شاهنامه از سوی باشگاه شاهنامه‌پژوهان، هفته نامه‌ی امرداد و باشگاه نقالان با موضوعات زیر برگزار می‌شود:
آرامگاه و تندیس فردوسی در توس
تندیس‌های فردوسی در سراسر ایران و جهان
نقالی، نقالان و هنرهای نمایشی در پیوند با شاهنامه
نقاشی‌ها و آثار حجمی و محیطی برگرفته از شاهنامه
نمود شاهنامه در زندگی اقوام ایرانی در گستره‌ی ایران بزرگ فرهنگی
هنرمندان کوشا در راه شاهنامه به همراه آثار هنری در پیوند با شاهنامه و فرزانه‌ی توس
دوست‌داران می‌توانند حد اکثر ۱۰ عکس، که با گوشی همراه یا دوربین ثبت شده است را تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ به ایمیل جشنواره به نشانی: Shahnameh.negarkhane@gmail.com بفرستند ویا برای به دست آوردن آگاهی بیش‌تر به تارنمای باشگاه شاهنامه‌پژوهان به نشانی: http://shahnamehpajohan.ir/ مراجعه کنند.
شرکت در این جشنواره برای علاقه‌مندان حرفه‌ای و آماتور آزاد است.
نشست خبری نخستین جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه دوشنبه ۱۳ اردی‌بهشت ماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۹ در دفتر هفته‌نامه‌ی امرداد برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *