نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه با آرمان پیوند این حماسه‌ی ارزشمند و کهن با روزگار کنونی و نمایش جایگاه آن در زندگی ایرانیان به کار خود پایان داد. در این جشنواره ۵۷ اثر برای نمایش در نگارخانه‌ها و چاپ در کتاب نگارخانه‌ی شاهنامه برگزیده شد و در این میان سه تن در جایگاه نخست قرار گرفتند. در ادامه گفت‌وگو نگارخانه شاهنامه با برگزیده‌ی سوم دور نخست جشنواره علیرضا آزادکیا را خواهید خواند.

علیرضا آزاد کیا در گفتگو با نگارخانه شاهنامه نخستین تجربه آشنایی با دوربین عکاسی اش را مربوط به پنج سالگی دانست و گفت :  در سال ۱۳۶۴ یکی از آشنایان، به سفر زیارتی در سوریه رفت. به عنوان سوغات، برای من یک دوربین زنیط ۱۱ هدیه آورد که البته با وجود روحیات ایشان، که فردی کارمند و به دور از هنر بود، این انتخاب، کمی عجیب و در عین حال جالب بود. در آن زمان  ۵ سال داشتم و تا ۱۰ سالگی، با دوربین بدون فیلم، بازی می کردم. در سال ۷۰، یکی از همبازی هایم در تصادف کشته شد و پدرش، بسیار افسرده و دل نگران. پس از مدتی، وقتی فهمید که من دوربینی دارم، به من پیشنهاد داد که به من عکاسی را آموزش دهد. او استاد عکاسی و خبرنگار وزرات ارشاد بود. تا چند سال ، برایم هفته ای یک حلقه فیلم سیاه و سفید می آورد و آخر هفته از من می گرفت و پس از ظهور و چاپ، به نقد و بررسی عکسهایم می پرداخت .

علیرضا آزاد کیا آشنایی با جشنواره ملی عکس شاهنامه را به شکل اتفاقی و از طریق اینترنت عنوان کرد و گفت : برای شرکت در جشنواره از از آرشیو عکسهای گرفته شده ام استفاده کردم . او در ادامه کیفیت دور نخست جشنواره را خوب دانست و گفت : کیفیت دور نخست جشنواره خوب بود، اما از ارسال عکسهای ما تا داوری و برگزاری اختتامیه، زمان زیادی سپری شد.

او در پاسخ به پرسش نگارخانه شاهنامه درباره ویژگی حائز اهمیت جشنواره ملی عکس شاهنامه گفت: خودگردان بودن و عدم وابستگی مسئولین برگزاری جشنواره به ارگان های دولتی برایم ارزشمند بوده و این ویژگی از ویژگیهای مثبت جشنواره بود.

او در پایان دیدگاه شاهنامه پژوهان و استادان را برای شکل گیری فراخوان و موضوعات خواستار شد و گفت : اگر در فراخوان بعدی، از نظر ادیبان و شاهنامه پژوهان و فرهنگ عامه، بهره بیشتری برده شود، احتمالا عکسهای هدفمند تری ارسال خواهد شد.

Digital StillCamera

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *